Wybór odpowiedniego obciążenia, sukces dla ducha i zdrowia

Trenuj z głową!

Kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z treningami, warto postawić sobie cel. Czy ćwiczymy, aby stracić zbędne kilogramy, czy jednak aby wzmocnić naszą masę mięśniową? Niezależnie, który cel wybieramy, należy pamiętać, że odpowiednie obciążenie ma wielkie znaczenie.

Jak dobrać odpowiednie obciążenie?

Przede wszystkim warto pamiętać, że obciążenie w treningu jest sprawą indywidualną. Jest to zależne od siły każdego ćwiczącego. Dlatego też bardzo ważne jest ich odpowiednie dobranie. Wiadomo, że początkujący zaczną od niewielkich obciążeń. Najważniejsze, aby zacząć od prawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń. Jeśli poczujemy, że to odpowiedni czas dla naszego ciała, aby zwiększyć obciążenie, powinniśmy dopiero tak zrobić. Oczywiście – obciążenia dokładamy małymi partiami stopniowo, by nie zrobić sobie krzywdy!

Jaka funkcje ma obciążenie?

Treningi z obciążeniem jest uniwersalny i niesie wiele korzyści dla każdego z nas. Wśród nich zaliczamy przede wszystkim:
– pomaga  wypracować odpowiednią mobilność w stawach
– poprawia dynamikę ruchu
– pozwala na rozbudowanie masy mięśniowej
– podnosi nasz metabolizm
– wspomaga w walce z zbędnym tłuszczem
– trening może zwiększyć gęstość kości
– trening może zapobiegać osteoporozie
– rozwijanie koordynacji ruchowej
– można naprawić stabilizację
– trening wzmacnia mięśnie głębokie core
– systematyczny trening zmniejsza ryzyko kontuzji i urazów

Dlaczego na początku swojej przygody warto rozpocząć ją od ćwiczeń z obciążeniem?

Trening z obciążeniem brzmi na wstępie przerażająco. Jednak nic bardziej mylnego! Trening z obciążeniem jest odpowiedni zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Jeśli zaczynamy swoją przygodę na siłowni, mamy tam bogaty zakres różnorodnych obciążeń, które można ze sobą łączyć. Jednak jeśli rozpoczynamy treningi w domu, warto zainwestować w mniejsze hantelki, by nie narazić się na kontuzje. Dzięki treningom z obciążeniami już od początku możemy wzmocnić swoją siłę i poprawić zdolności motoryczne. Dobrze wykonywane treningi dzięki obciążeniom pozwalają różnorodnie dopasować się do naszych oczekiwań.

Jak ćwiczyć z obciążeniem?

Trening z obciążeniem nie musi być nudny! Dzięki różnym obciążeniom i ich różnorodnej formie można wykonywać wiele ćwiczeń. Wśród nich można wyróżnić, te najczęściej wykonywane:
– przysiad ze sztangą na barkach
– uginanie nóg w leżeniu
– wykroki z hantlami
– wykroki chodzone ze sztangą
– martwy ciąg
– podnoszenie pośladków leżąc z obciążeniem na pachwinach
– przysiad z kettlebells

Obciążenie pozwala na różnorodność wykonywanych ćwiczeń i dba o poprawę wielu istotnych funkcji zdrowotnych.

Posts Tagged with…